Podczas remontu mieszkania musimy podjąć wiele decyzji, od których będzie zależał ostateczny efekt. Jeśli mamy już wybraną stylistykę, w jakiej będziemy chcieli utrzymać wnętrza, zadanie jest trochę łatwiejsze, bo mamy już swego rodzaju kierunkowskaz, który będzie nas przez te decyzje prowadził. Jednak niektóre wybory wciąż będą trochę kłopotliwe, np. ten dotyczący drzwi i futryn. Gdy remontujemy starsze mieszkanie, np. w starszym budownictwie lub kamienicy, musimy zdecydować, ile elementów z jego pierwotnego wyglądu zachować, a ile zamienić na nowoczesne. Oto i dylemat!

Stare futryny – wymienić, zostawić czy zabudować?

Jeśli chcemy starsze mieszkanie utrzymać w dotychczasowej stylistyce lub ewentualnie tylko trochę ją unowocześnić, to tak naprawdę nie ma pytania – stare futryny będą się doskonale wpasowywały w styl retro i dodadzą mieszkaniu smaku. Można je delikatnie odświeżyć, ale ich główną strukturę zostawić nienaruszoną. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy są już bardzo zniszczone i straciły swoją funkcjonalność. Wtedy ich zabudowanie, a w skrajnych wypadkach nawet całkowita wymiana może się okazać konieczna.

Jeśli jednak postanowiliśmy unowocześnić mieszkanie, to mamy do wyboru albo usunąć stare futryny i wstawić nowe, albo je zabudować. Ta pierwsza opcja jest oczywiście znacznie bardziej pracochłonna i kosztowna. Na pewno będzie przy tym dużo bałaganu i hałasu, bo jest to przecież wymiana stałego elementu konstrukcyjnego w mieszkaniu. Druga opcja, czyli zabudowanie futryn metalowych, jest z kolei doskonałym sposobem, aby osiągnąć bardzo dobry efekt stosunkowo niedużym kosztem i przy znacznie mniejszym zamieszkaniu. Osobiście polecamy tę drugą, jako że efekt wizualny i funkcjonalny jest bardzo podobny, a nie naraża to właścicieli na dodatkowe koszty i niepotrzebne przedłużanie remontu. W takie futryny można wstawić dowolny rodzaj drzwi i podkreślić w wybrany sposób charakter nieremontowanego mieszkania. Znamy firmy, które zajmują się zabudową futryn metalowych w Krakowie – chętnie polecimy ich usługi wszystkim zainteresowanym!