Co kilka lat każde mieszkanie potrzebuje jeśli nie gruntownego remontu, to przynajmniej porządnego odświeżenia. Decydując się na taki krok, musimy zarezerwować nie tylko odpowiedni budżet, ale także zastanowić się, jak nasze mieszkanie ma teraz wyglądać oraz zdecydować, czy wyzwania podejmiemy się sami, czy zlecimy je ekipie remontowej.

Remont mieszkania – jak zminimalizować koszty?

Każdemu zależy na tym, aby za remont zapłacić jak najmniej. Oczywiście nie chodzi o to, aby zmian w mieszkaniu dokonywać „po kosztach„, bo to z pewnością prędzej czy później odbije się nam czkawką. Szybko zaczną wychodzić usterki i niedociągnięcia wynikające z użycia słabej jakości materiałów lub niedokładnego wykonania.

Są jednak sposoby na to, aby obniżyć koszty remontu bez kompromisów jeśli chodzi o ostateczny efekt. Przede wszystkim zacznijmy od dobrego zaplanowania prac, które chcemy wykonać. To pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów, które mogłyby pojawić się w awaryjnych sytuacjach. Po drugie, remont warto zaplanować z pewnym, np. kilkumiesięcznym, wyprzedzeniem. Wtedy możemy przez dłuższy czas rozglądać się za atrakcyjnymi ofertami w sklepach budowlanych, skorzystać z sezonowych wyprzedaży lub innych promocji. W takim przypadku trzeba mieć jednak miejsce, w którym zakupione wcześniej materiały będzie można bez problemu składować.

Warto także jak największą część pracy wykonać samodzielnie korzystając z wypożyczalni narzędzi. Układanie płytek łazienkowych nie jest wbrew pozorom trudnym zadaniem. Dostępne w internecie porady i tutoriale doskonale wyjaśnią i pokażą nam, jak wykonać to zadanie. Nawet jeśli efekt nie będzie perfekcyjny, prawdopodobnie nikt poza nami tego nie zauważy, a my zaoszczędzimy wiele tysięcy złotych – i dodatkowo będziemy mogli się pochwalić, że jest to dzieło naszych rąk.

Zacznij od dobrych wyliczeń i trafnych zakupów

Planując remont, warto zacząć od planowania. W pierwszej kolejności zdecydujmy, jakie zmiany w mieszkaniu chcemy wprowadzić i zróbmy listę narzędzi oraz materiałów, które będą nam potrzebne. Zaopatrujmy się w nie stopniowo – to pozwoli nam rozłożyć wydatki na dłuższy czas i ułatwi realizację takiej inwestycji. Następnie zaplanujmy, od których prac zaczniemy, a dopiero na końcu przejdźmy do rzeczywistego działania. Dobry plan pomoże nam uniknąć wpadek i dodatkowych kosztów.

Dobra ekipa remontowa – gwarancja satysfakcjonującego efektu

Osobom, które nie chcą lub nie mogą podjąć się remontu samodzielnie, potrzebna będzie dobra, sprawdzona ekipa remontowa. Przy jej wyborze najlepiej jest kierować się opiniami osób, które same skorzystały z jej usług i są zadowolone. Można poprosić je o to, aby na własne oczy móc zobaczyć efekty pracy danej firmy – takiej rekomendacji nic nie podważy. Przy zatrudnianiu specjalistów trzeba jednak liczyć się z dużymi kosztami oraz niekiedy z koniecznością odłożenia remontu na jakiś czas, jeśli firma nie ma akurat wolnych terminów.